Sąsiedzi – o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska

Sąsiedzi – o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska

  • 05 gru 0

05-12-2017

Zapraszamy na wernisaż wystawy pt. „Sąsiedzi – o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska”, który odbędzie się 19 grudnia 2017 r. o godz. 18:00 w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie.

W podróż historyczną mającą na celu odkrycie nieistniejącej już granicy zabiera nas po raz kolejny Dawid Smolorz. Tym razem, za pomocą kilkunastu bogato ilustrowanych szkiców, przeniesiemy się nad część wschodniej granicy Śląska, oddzielającej go od Królestwa Polskiego/zaboru rosyjskiego i ponownie odrodzonej Rzeczypospolitej. Linia, którą w uproszczeniu wyznacza bieg rzeki Przemszy, Brynicy, Liswarty i Prosny, była jedną z najtrwalszych granic w historii Polski, a zarazem jedną z najstabilniejszych w Europie Środkowej. Przez niemalże 600 lat oddzielała ziemie śląskie i Królestwo Polskie. Wsie i miasta położone po obu jej stronach, czasem leżące w zasięgu wzroku, znajdowały się w odrębnych organizmach państwowych. Co zrozumiałe, konsekwencją takiej sytuacji były różnice w rozwoju cywilizacyjnym, różnice architektoniczne, kulturowe, tożsamościowe, mentalnościowe, a także odmienne doświadczenia historyczne. Koniec granicy w jej dawnym kształcie przyniósł tragiczny XX wiek. Linia funkcjonująca przez długie stulecia jako granica państwowa przeszła do historii. Ale czy naprawdę zniknęła całkowicie?

Wernisaż wystawy:

„Sąsiedzi – o jednej z najtrwalszych granic w Europie.

Na wschodniej rubieży Górnego Śląska”

19 grudnia 2017 r. (wtorek), godz. 18.00

Miejski Domu Kultury w Oleśnie, ul. Wielkie Przedmieście 31

Spotkanie poprowadzi Dawid Smolorz, autor wystawy oraz licznych innych projektów w zakresie historii Górnego Śląska. Gośćmi spotkania będzie również dr Bernard Linek z Instytutu Śląskiego w Opolu oraz mieszkańcy dawnego pogranicza – świadkowie czasu, którzy podzielą się z nami swoimi wspomnieniami.

Po spotkaniu zapraszamy na drobny poczęstunek.

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie w j. polskim i niemieckim.

Wstęp wolny. Bardzo prosimy o telefoniczne lub mailowe potwierdzenie przybycia do dnia 18 grudnia 2017 r.


Kontakt

Julianna Klick

tel. 77/ 402 51 05

e-mail: julianna.klick@haus.pl

Pliki do pobraniaX