DFK Stara Schodnia: Dzień św. Marcina 2017

DFK Stara Schodnia: Dzień św. Marcina 2017

  • 17 lis 0

17-11-2017

Podpis zdjęcia: Przedstawienie o św. Marcinie, Autor: Marcin Widera

Obchody „Dnia św. Marcina” wpisały się na stałe w kalendarz imprez tej miejscowości. Impreza, którą co roku organizuje lokalnej koło DFK we współpracy z Sołtysem, Radą Sołecką, parafią i OSP. Także edycja „2017” cieszyła się dużym uczestnictwem mieszkańców wsi oraz ościennych wiosek.

Podczas nabożeństwa ks. proboszcz Jan Bejnar szczegółowo przedstawił postać św. Marcina, który był rzymskim legionistą i oddał się po zwolnieniu z wojska służbie Bogu.

Następnie zebrani uformowali korowód i udali się na plac za remizą OSP, gdzie przygotowano tradycyjne ognisko. Orszak tworzyli św. Marcin, który jechał na koniu, a u jego boku szedł żebrak. Wśród uczestników były także dzieci z lampionami, które śpiewały pieśni ku czci świętego.

O bezpieczeństwo przy ognisku oraz podczas korowodu zadbali strażacy z OSP Schodnia, którzy niosąc pochodnie oświetlali drogę świętego.

Największe emocje budziło jak zawsze przedstawienie w wykonaniu młodych aktorów z miejscowości, którzy odegrali legendarną scenkę z życia patrona. Św. Marcin będąc legionistą podzielił się połową płaszcza z napotkanym żebrakiem – to symbol jego wielkiego miłosierdzia. W role wcielili się: św. Marcin (Manuel Widera), żebrak (Florian Klimas) i narratorzy (Ola Rzepka, Manuela Kurpiers i Laura Kaczmarzyk). Przygotowała ich Anna Spyra (nauczyciel SP 2 w Ozimku).

Wszystkich poczęstowano także rogalami świętomarcińskimi i ciepłymi napojami, dla najmłodszych przygotowano zabawy i gry oraz słodycze. Wszystko odbywało się przy biesiadnej muzyce orkiestry dętej pod batutą Helmuta Woszka.

Wśród uczestników nie byli jedynie mieszkańcy wsi, ale także bliscy i znajomi z ościennych wiosek. Inscenizacje odwiedził także burmistrz Jan Labus.

Imprezę zrealizowano dzięki finansowemu wsparciu Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, które koło DFK Stara Schodnia pozyskało w ramach projektu pt: Uroczystość św. Marcina w Schodni – Die Feierlichkeiten zum Anlass des Hl. Martins in Alt Schodnia.

Miejsce wydarzenia: Schodnia

Data spotkania: 12/11/2017 - 12/11/2017

Autor: Marcin Widera


X