Spotkanie Autorskie z Hansem Bollingerem

Spotkanie Autorskie z Hansem Bollingerem

  • 18 kwi 0

18-04-2017

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim

Centralna Biblioteka Polsko-Niemiecka im. J. von Eichendorffa w Opolu

zapraszają serdecznie na prezentację publikacji książkowej z udziałem autora Hansa Bollingera

Unterwegs in Polen

która odbędzie się w poniedziałek 24 kwietnia 2017 (poniedziałek) o godz. 16.00 w Centralnej Bibliotece Josepha von Eichendorffa w Opolu, ul. Szpitalna 7.

Serdecznie zapraszamy!

Z życia Hansa Bollingera- autora spotkań autorskich

Hans Bollinger -pedagog, muzyk, dyrektor szkoły, pieśniarz ludowy podróżuje od 40 lat po Polsce. Od roku 1976 jest w związku małżeńskim z Polką ze Śląska, zna Polskę lepiej, niż swoją niemiecką ojczyznę, od Gdańska po Białystok, od Szczecina przez Kraków po Przemyśl, od Poznania po Warszawę i Poznań. Jest obeznany z większością regionów Polski, zna na wskroś wiele polskich rezerwatów przyrody .

Hans Bollinger mieszka w Kraju Saary przy granicy z Francją , gdzie od 20 lat koordynuje trójstronny projekt „Begegnungen an der Grenze – Rencontres à la frontière – Spotkania na granicy“ , w ramach którego prowadzi intensywną współpracę z Polską i Francją.

W ostatnich dziesięciu latach był dyrektorem ekologicznej szkoły Spohns Haus, gdzie zrealizował liczne niemiecko-polsko-ukraińskie spotkania dla uczniów .

Od trzech lat istnieje w Kraju Saary Towarzystwo Niemiecko- Polskie , gdzie pełni funkcję zastępcy przewodniczącego .

Wszystkie te inicjatywy przyniosły mu szereg odznaczeń : oprócz Federalnego Krzyża Zasługi otrzymał od prezydenta RP Kawalerski Krzyż Zasługi , od ministra spraw zagranicznych odznaczenie Bene merito, od prezydenta sejmiku województwa podkarpackiego medal zasługi i od polskiego i niemieckiego prezydenta w porozumieniu z Polsko- Niemiecką Współpracą Młodzieży wyróżnienie „Dobry Sąsiad“. 13-go października 2016 uhonorowany został przez prezydenta miasta Krakowa odznaką honoris gratia.

Hans Bollinger za namową wielu przyjaciół opisał i opublikował swoje przeżycia z licznych podróży w ciągu 40 lat do Polski w książce p.t„ Podróże po Polsce “ -Spotkania z ludźmi, ich historią i ojczyzną.

Podczas swoich podróży autor zwiedzał duże i małe miasta , ale docierał też do odległych zakątków Polski , do zawsze zapierającej dech natury Mazur, dzikich Bieszczad czy dziewiczego Parku Białowieskiego.

Zawsze spotykał ludzi: zwykłych mieszkańców wsi, którzy uprawiają swoje pola jeszcze według tradycji dziadków , węglarzy, którzy jak dawniej żyją w dziczy i produkują węgiel drzewny, leśników i gajowych, którzy pokazali mu okazałe jelenie, żubry, orły i czarne bociany. Odwiedzał górników na Śląsku, którzy musieli patrzeć, jak ich węgiel wywożony jest do Rosji, aby zaspokoić żądania wyzyskującego braterskiego kraju komunistycznego.

Autor skonfrontowany został też z historią Polski i własnego kraju. W Tykocinie i Nowym Żmigrodzie dowiedział się, jak SS w szybkim czasie likwidowała wsie i mordowała tysiące Żydów. Natrafił też na liczne cmentarze pełne śladów pierwszej wojny światowej, a w rodzinie doświadczył konfliktów inaczej myślących Ślązaków Górnego Śląska.

Wszystkie te spotkania z ludźmi , historią i krajobrazami autor opisuje z wielkim sentymentem, dozą humoru, żartobliwie, niekiedy trzymając w napięciu, zawsze z dużym szacunkiem dla kultury i historii kraju.

W jednym ze swoich opowiadań opisuje, jak w naturalnym otoczeniu obserwował przez zepsuty teleobjektyw 35 żubrów. Wspomina też przygodę swojego potajemnego ślubu na Śląsku i spotkania z takimi osobistościami jak m.in. Andrzej Stasiuk, Sława Przybylska czy Grzegorz Turnau oraz duchowe spotkania z wielkim romantycznym poetą Josephem von Eichendorffem, którego wiersze i pieśni nagrywa na płyty CD.

Szczególnie zabawna jest historia zużytej uszczelki pod głowicę, która popsuła ich wspólny urlop z przyjaciółmi .

Książka ta jest hołdem Polsce, mieszkańcom tego kraju i jego krajobrazom. Kraj, który musiał przeżyć trzy rozbiory , kraj, praktycznie wymazany z mapy , który zawsze był jak ,,piłką“odbijana między wschodem a zachodem. Ale też kraj, którego mieszkańcy zawsze go na nowo wskrzeszali, walcząc o wolność i zachowanie jego tożsamości.

Spotkania autorskie z Hansem Bollingerem uatrakcyjniają pieśni śpiewane przez autora.


X