Tańczyli, tańczyli… aż buty przedziurawili….:)))

Tańczyli, tańczyli… aż buty przedziurawili….:)))

  • 23 sie 0

23-08-2016

Podpis zdjęcia: Dialog na Europeade 2016, Autor: B. Baron

DIALOG na Największym Europejskim Festiwalu Folklorystrycznym – EUROPEADE 2016 – w Namur/ Belgia

– „… zespól tak często i z zapałem tańczył, że na ostatnim najważniejszym koncercie galowym, wieńczącym cały festiwal, chłopcy musieli taśmą klejącą przytrzymać buty, gdyż rozsypały się …”,  – Łukasz Szatkowski – szef grupy.

Europeade jest największym europejskim festiwalem folklorystycznym, który organizowany jest corocznie w innym państwie europejskim od 1964 roku. Festiwal był inicjatywą dwójki zapalonych tancerzy: Ślązaka z Nadrenii – Westfalii oraz Belga. Organizatorzy podjęli się bardzo trudnego zadania – towarzyszenia jednoczącej się Europie, w której każdy ma prawo do swojej kultury, do prezentowania jej i pielęgnowania jej – i to bez ograniczeń. I to się im udało, przez pięć dni tysiące ludzi w strojach regionalnych się spotyka, tańczy, śpiewa, wspólnie muzykuje i świętuje.

Tegoroczna edycja Europeade miała miejsce w Belgii, w Walonii, w przepięknym mieście Namur.

Eurpeade 2016 w liczbach: 25 krajów z całej Europy, 160 grup folklorystycznych, 4300 uczestników!

Dla nas było to niesamowite przeżycie. Nasz zespól jako jeden z trzech reprezentował Polskę, jako jedyny województwo opolskie oraz Mniejszość Niemiecką w Polsce.

Do Namur przyjechaliśmy razem z naszymi przyjaciółmi z Bergisch – Gladbach z zespołem „ Fröhlicher Kreis”, z którym od lat już współpracujemy, np. przygotowując wspólne choreografie na występy podczas Eurpeade. Szefowa zespołu, p. Bernadette Grüne – Glattki jako stała bywalczyni tego festiwalu, służyła pomocą i opiekowała się nami. Mieliśmy wielkie szczęście, bo zakwaterowano nas w samym centrum miasta, więc mogliśmy brać udział we wszystkich towarzyszących festiwalowi imprezach. Namur w tych dniach tańczyło, radowało się, z każdej strony obdarowywano nas miłym uśmiechem, słowem i zainteresowaniem, wiele życzliwości spotkało nas ze strony jego mieszkańców i wolontariuszy.

Wspólnie z nami na kwaterze były również grupy z Mallorki, w ogóle z Hiszpanii, z Finlandii, z Sardynii oraz Węgier – można powiedzieć, że FIESTA trwała przez pięć dni 24 godziny na dobę! Przy takim doborowym i wesołym towarzystwie noce były bardzo ale to bardzo krótkie.

Program Europeade był również bardzo intensywny. Środowy wieczór należał do grup regionalnych z Belgii, na Plac Maurice Servais podziwialiśmy walońskie grupy taneczne, tradycyjną grupę biegaczy na szczudłach, żołnierzy w historycznym umundurowaniu wraz z bronią, mnóstwo radosnej muzyki i historii. Na moście nad Sambre i Maas podziwialiśmy niesamowity spektakl światła i ognia.  Czwartek przywitał nas przepiękną pogodą, o 10.00 – pierwszy niesamowity wspólny występ wraz z innymi śląskimi grupami  z Niemiec ( 80 osób na jednej scenie!) – na Plac d’Ange zaprezentowaliśmy licznie zgromadzonej publiczności nasze piękne stroje oraz tańce. Publiczność odwdzięczyła się gromkimi oklaskami i okrzykami, prosząc o bisy!Zaraz po nim drugi występ już w mniejszym gronie bo tylko z zespołem Fröhlicher Kreis – również bardzo oklaskiwany przez publiczność. Po nim krótka przerwa, obiad i znowu w strojach wyruszyliśmy na wieczorną uroczystość otwarcia Festiwalu, na której obecna była m. in. księżna Astrid z belgijskiego domu królewskiego.

W piątek miało miejsce następne ważne i nieoczekiwane wydarzenie dla nas – otrzymaliśmy zaproszenie od Ambasadora RFN, który z Brukseli przyjechał do Namur by przywitać wszystkie obecne na Festiwalu grupy z Niemiec. Ambasador bardzo ucieszył się obecnością Mniejszości Niemieckiej z Polski, był bardzo zainteresowany naszą działalnością i pochwalił nas za odwagę i chęć pielęgnowania kultury naszych przodków, co nie jest łatwe zważywszy na trudną historię obu naszych narodów. Pochwalił również wspaniałą współpracę z zespołem „ Fröhlicher Kreis”.

Po bardzo miłym spotkaniu udaliśmy się do Europeadeforum, na wspólny obiad i znowu na występ naszych grup na scenie nad rzeką przy Pont Groignon. W sobotę rano odwiedziliśmy burmistrza Namur, gdzie odbyło się przyjęcie a o 12.00 w dzielnicy  Jambe miał miejsce następny udany występ wszystkich śląskich grup. Oprócz naszego zespołu region Śląski był reprezentowany przez:    

Fröhlicher Kreis z Bergisch Gladbach,  Brückenberger Trachtengruppe z Bonn, Tanz- u. Spielschar Wiesbaden, Schlesische VT- und TG Schreiberhau Schwalmstadt, Brückenberger Trachtengruppe Herzogenaurach, Hamburg, Eichendorff-Tanzgruppe Forchheim, Riesengebirgstrachtengruppe München i Rübezahls Zwergen z München.  

Popołudniu wzięliśmy udział w barwnej paradzie wszystkich zespołów. Pomimo deszczu, humory wszystkim dopisywały a licznie zgromadzona publiczność gromkimi brawami i okrzykami MERCI wyrażała swój zachwyt i zadowolenie. Następnie zmęczeni i zmoknięci udaliśmy się na Bal Europy,  gdzie świetna muzyka, wspaniała atmosfera i zabawa nam to zrekompensowała. Po bardzo krótkiej nocy w niedzielę przygotowywaliśmy się do najważniejszego występu – w Hali Expo Namur, punktualnie o godz. 15.00 rozpoczął się uroczysty Koncert Galowy Regionów Europy, który był na żywo emitowany we wszystkich belgijskich programach telewizyjnych oraz w Internecie. Region Śląsk  miał swój występ ok. godz. 16.00 – 48 tancerek i tancerzy tańczyło wspólną choreografię – a my wraz z nimi. Dlatego też obok naszych pięknych opolskich strojów reprezentowane były stroje dolnośląskie i bielskie. Występ wypadł wyśmienicie. Po pięknym występie mogliśmy wreszcie rozkoszować się pozostałymi występami a później wspólnie z innymi uczestnikami bawić się na – w tym dniu chyba największej w Europie – zabawie tanecznej. Późnym wieczorem wraz z naszymi przyjaciółmi i nowo poznanymi zespołami siedzieliśmy przy wspólnym stole ciesząc się efektami i przeżyciami ostatnich dni oraz planując już następny wyjazd na Europeade w 2017 roku, która będzie miała miejsce w Turku w Finlandii. Po północy pożegnaliśmy wszystkich, łzy były nie do opanowania.

To było jedno z najpiękniejszych przeżyć i chętnie to powtórzymy. Teraz musimy jednak znaleźć finanse na nowe buty dla chłopaków oraz dodatkowe koszule i bluzki, które podczas kilkudniowych pobytów są nieodzowne.

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy nas zachęcili, którzy nam pomogli, którzy z nami ćwiczyli, aby wyjazd na Europeade w ogóle doszedł do skutku.

Wyjazd został sfinansowany dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Polsce, DFK Dylaki oraz środków własnych.

Zespól DIALOG działający przy Zarządzie DFK Dylaki otrzymał w roku 2016 dofinansowanie działalności z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach projektu „ Wsparcie działalności zespołów artystycznych Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim w roku 2016”.   

Miejsce wydarzenia: Bruksela

Data spotkania: 20/07/2016 - 24/07/2016

Autor: Barbara Baron


X